Kilo Alma ile İlgili Sorularımızı Diyetisyen Nur Güneş Yanıtladı

Günümüzün önemli sağlık problemlerinden obezite ile savaşmaya çalışan insanları görüyoruz. Son raporlar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unun obez veya aşırı kilolu olduğunu söylüyor. Ameliyat ile zayıflamaya çalışanlar ya da ameliyatın sağlıksız olduğunu düşünüp diyetisyenlere başvuranların sayısı hayli fazla. Peki kilo vermeye insanlara karşı kilo alma problemi yaşayanlar ne yapmalı? Kilo almak isteyenler ne tür diyetler uygulamalı? Sağlıklı şekilde kilo almanın yolları neler? Merak edilen bütün soruları diyetisyen Nur Güneş’e sorduk.

 

 

Beslenme ve Diyetetik uzmanı Nur Güneş ile sağlıklı kilo alma ve kilo almaya engel problemleri konuştuk. Yüksek lisans öğrencisi Güneş ile pandemi şartları sebebiyle online görüşme sağlayarak röportajımızı gerçekleştirdik.

 

Nur Güneş bireylerin kilo kaybı yaşamasının sebebini günümüzde bilinçsizce yapılan popüler diyetler olduğunu söylüyor. Bunlara mucize diyetler denildiğini ve kilo alamamanın birden fazla sebebi olduğunu belirten Güneş, “Bunları tespit ederken Kişinin kan testleri hormon testleri dahil olmak üzere incelenir. Detaylı bir beslenme öyküsü alınır. İştahsızlık var ise nedeni saptanmaya çalışılır ki bunu çeşitli makro ve mikro besin öğesi eksiklikleri, hormonel bozukluklar veya psikolojik durumlar etkiliyor olabilir. Yani tek bir sorundan olayı bu sorunla karşılaşılır diyemeyiz. Bu sorunun altında yatan, danışana özgü olan kilo alamama nedeni” dedi.

 

Kilo Almak için de Diyet Uygulanır

Birçok insan tarafından diyetin sadece kilo vermek için yapıldığı sanılır fakat kilo almak için de çok sayıda kişinin diyetisyenlere başvurmaktadır. Diyet, düzenli beslenme ve belirli bir beslenme programına uymak demektir. Diyetisyen Güneş, sık karşılaştıkları durum olan kilo alamama problemini kişiye özel beslenme programı ile ve diyetisyenin diğer çeşitli yönlendirmeleri ile başarılı sonuçlar elde edileceğini söylüyor.

Öğün Arttırmak Problemi Çözmeyebilir

 

Kişinin kilo alamamasın arkasındaki sebep bilinmediği sürece öğünleri arttırmanın kesin bir sonuç vermeyeceğini belirten diyetisyen Güneş, eğer kişilere tüm tetkikleri yapıldıysa ve bir sorun bulunamamasına rağmen kilo alamıyorsa izlediğimiz beslenme programında az-az, sık-sık şeklinde öğünler tüketerek kişide aşırı doygunluk yaratmadan kalori değerini arttırabileceklerini aktardı.

Kalorili yiyeceklerin biraz daha fazla tüketilmesi kilo almaya yardımcı olur. Buradaki çizgi sağlıksız yiyecekler değil hacim olarak küçük fakat enerji bakımından yüksek besinler kişinin yine aşırı doygunluk yaşamasını önleyerek kalori artırımını kolaylaştırabilir. Buna en güzel örnekler ise yağlı tohumlar, kuru yemişler verilebilir. Tabi ki bunların tüketiminde de kişinin özel bir sağlık durumu ve alerjisinin olup olmadığı gözetilmelidir.

İştah açan besinlerin de kilo almada fayda sağlayabileceğini belirtiyor Nur Hanım. Ekstra olarak bu besinler tercih edilebileceğini fakat tek başına etkili olacak bir yöntem olmadığını söylüyor. Beslenme programında bu besinlere, kişinin damak zevki de gözetilerek yer verilebilir. Yemeklerinizde tuz, kırmızı acı biber, patates, havuç, mısır gibi iştah açıcı ve glisemik indeks değeri yüksek besinler tercih ederek iştahınızın açılmasını ve daha hızlı kilo almanızı sağlayabilirsiniz.

 

Kullandığınız Ek Takviyelere Dikkat!

İnternet sitelerinde ve televizyonda önerilen ek takviye ve kilo aldırıcılara itibar edilmemeli. Çoğu aldatmaca olan bu ürünler sağlık bakanlığı onaylı olmamakla beraber midenize ve organlarınıza zarar verebilecek maddeler içerebilmektedir. Bu tür ek takviyeler kişinin bulgularında sorun tespit edilmiş ise ancak ve ancak hekim tarafından verilebilir. Ek takviye olarak ise (vitamin, mineral, bitkisel ekstratlar vs) diyetisyen veya hekim tarafından ancak kişinin bulgularına göre verilebilir. Bunun dışında satılan hiçbir ilaç, özel içecekler veya özel karışım mamalar etik olmamak ile beraber uzman gözetiminde de tüketilmediği için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca hiçbir şekilde sağlıklı değildir.

Kilo almak isteyen kişilerin profesyonel destek almalarını öneren Güneş “İlk olarak bu durumun altında yatan nedeni saptamak çok önemli. Bu sebeple profesyonel kilo problemleri olan kişiler yardım almalılardır. Sorunun sebebi saptandıktan sonra ise kişiye özgü beslenme programı ile çok daha hızlı, kolay ve sağlıklı bir şekilde hem istenilen sonuca ulaşılabilir hem de danışanın yaşam kalitesi son derece arttırılmış olur.” dedi.

Kilolu olmak Değil Sağlıklı Kilo Almak

Hızlı kilo almak isteyenler çok fazla paketli gıdalara yönelebiliyor. Fakat bu gıdalar içerik bakımından çok fazla şeker ve trans yağ içerdiği için sağlığı son derece olumsuz etkiliyor. Kilo almaya çalışırken sağlığınızdan olmayın. Diyetisyen Güneş bu konu hakkında “Birey zaten iştahsız ise bu paketli gıdalar kişide aşırı doygunluk hissi yaratıp diğer öğünlerde besin alımını zorlaştıracaktır” dedi.

 

Spor ile daha iyi sonuç

Spor salonları artık kilo alma-verme ve diyet konusunda uzman spor hocalarını bünyesine almakta. Bu spor uzmanları ile istediğiniz görünümü elde ederken hem ruhsal hem fiziksel sağlığınızı koruyabileceğiniz bir yaşam biçimine geçmiş olacaksınız. Diyetisyen Güneş kendisine danışan birçok kişiyle kendisine özgü egzersiz programı ile beslenme programını birlikte yürüttüğünü ve çok güzel sonuçlar aldığını söyledi. Düzenli egzersiz kişide iştah açıklığı sağlayarak daha kolay besin alımı yaptırdığını aktaran Güneş, “ayrıca spor ile kas gelişimi sağlanmış olur. Genç yaşlarda ise kemik gelişimine de katkıda bulunulmuş olur” dedi.

Kiloyu alınca diyeti bırakmayın

Kilo alma dönemi bittikten ve ideal kiloya ulaşıldıktan sonra eski yaşama dönülmemesi gerekiyor. Bu konunun çok önemli olduğunu söyleyen Nur Güneş, “birçok danışan ideal kiloya ulaştıktan sonra zaten hedefime ulaştım diyerek programı bırakmak istiyor fakat kilo alma/verme dönemi ne kadar önemli bir süreç ise ulaşılan kiloyu koruma dönemi de bir o kadar önemlidir çünkü aslında o beslenme programının arkasında biz kişiye özgü kalori dengesi ve stratejiler ile kilo koruma dönemine geçişi sağlıyoruz. Eğer birey bu dönemi atlayıp eski yaşantısına dönerse kısa sürede eski kilosuna geri dönebilir veya istenmeyen kilo alımı/ verimi yaşar. Ayrıca ilerlediği bu yolda da verdiği emeklerin karşılığını daha iyi almak ve emeklerini zayi etmemek için kilo koruma döneminde programı bırakmaması önem arz etmektedir.” diye uyarıyor.

Bir cevap yazın