Protein ve Ek Takviyelerin Kullanımı

Sağlıklı bir yaşam için tercih edilen spor ve beslenme, doğru şekilde şekilde uygulanmadıklarında faydadan çok zarara yol açar. Ek takviye ürünler genelde sporculara hızlı bir şekilde kas artışı sağlayan, hacim kazandıran veya kilo almasına yardımcı olan ürünler olarak algılanıyor. Bu yanlış bir algı. Protein ve ek takviye ürünler hakkında bilinmesi gerekenleri İsa Can Aksoy ile konuştuk.

İsa Can Aksoy 10 yıldır aktif spor yapıyor, futbolla başladığı kariyerinde fitness’a olan ilgisi Aksoy’u vücut geliştirmeye yönlendirmiş. Araştırmayla geçen yıllarından sonra yaklaşık 6 yıldır antrenörlük yapmakta. Atletik fizikte, Powerlifting ve Strong Man yarışmalarında yarışan İsa Can Aksoy şu an da Mars Sportif (MACFit) çatısı altında spor eğitmenliği yapmakta.

 

Sadece Protein ile kas yapmak

Kas yapmak için sadece protein ihtiyacı olduğunu savunan kişi sayısı çok fazla. Bu soruyu eski yarışmacı İsa Can Aksoy’a sorduk. İsa Can Bey “Kas yapımı için sadece protein gerekmiyor, belli yapı taşları var. Protein kullanım miktarını belirlemek için öncelikle ölçümler yapılması gerekiyor. Bu ölçümleri yaptıktan sonra alınması gereken miktarı söylüyoruz. Vücudun gelişimi için gerekli olan şey protein çeşitliliğidir. 22 tane aminoasit var alınması gereken. Bunların bazıları dışardan alınması gerekir BCAA gibi. Fakat bunların alınması gerekirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Mesela fazla protein vücutta yağlanma yaratır.

 

Protein kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Üst düzey beslenme ve antrenman olmadığında protein tozu kullanmaya gerek olmadığını söyleyen Aksoy, ilk önce kendimize neden ben protein tozu kullanmalıyım diye sormamız gerektiğinden bahsediyor. Yeteri kadar et, yumurta, lifli gıda tüketiyorsak ve yarışmacı gibi çalışmıyorsak hiç gerekli olmadığından söz etti.

Genelde Whey Proteinlerde tavsiye edilen sürenin antrenman sonrası olduğunu söyleyen fitness antrenörü, bunun sebebinin kas yıkımı devam ediyorken anabolik sürece geçmesini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Multivitaminlerin kullanımı

Multivitaminlerin doktorlar tarafından yazılması gerektiğini aktaran İsa Can Bey, bize multivitamin kullanımı hakkında bilgiler verdi. “Bizim vitamin ve minarellere ihtiyacımız var kasın esneyebilmesi, kasılabilmesi ve onarılması için. Bunun için de belli başı vitamin ve minarellere ihtiyacımız var. Multivitaminler genelde gün içinde kişinin harcadığı enerjiyi arttırabilmesi için tercih edilir. Birde bağışıklık sisteminin düşmemesi için tercih edilir. Kişi yüksek derecede bir antrenman yapıyorsa terlemeyle birlikte atılan minarel, antrenman sırasında ki şiddetle vücuttan atına vitamin ve minarellerin elde edilebilmesi için kullanılabilir. Bunlar dışarıdan besinlerle de alınabilir. Örneğin sert bir kardiyo sonrası ter ile vücut dışarıya magnezyum ve sodyum atabilir bunu çok basit olarak soda ile giderebiliriz. Antrenman sonrası mineralli su ve soda içilebilir. Fakat yorgunluk ve enerji düşüşü devam ediyorsa bir dahiliye uzmanına başvurarak tahlil sonucuna göre vitamin alabilirsiniz.

Sporcular için önemli ek takviye besinler

Fitness Antrenörü İsa Can Aksoy’dan sporcular için ek takviye önerileri istedik. İsa Hoca “BCAA kesinlikle öneriyorum, Creatine de alabilirsiniz ama hemen fayda beklemeyin. Monohidrat Creatine 7 gün sonra etkisini göstermeye başlar, kaslarda su toplar ve antrenmanda güç artışına yararlı olur. Whey protein de kullanılabilir ama ölçüsü kat kütlesine göre ayarlanmalıdır” dedi.

 

Koronavirüs döneminde ek takviye

En büyük takviyenin egzersiz olduğunu söyleyen Aksoy, “Evde olsak bile ufak egzersizler yapmalıyız. Çok yüksek enerji harcayacak antrenmanlar yapmamaya dikkat edelim bu bağışıklığı düşürebilir. Vücut yorulursa kendini iyileştirirken hastalık gelirse bağışıklık sistemi tamamen bozulabilir. Pilates, aerobic egzersizler yapılabilir. Takviye besin olarak C, D vitamini, magnezyum alınabilir bu süreçte.” diyor.

Saç dökülmesi ve deri hastalıkları olan kişilerin kullanması gereken takviyeler

Saç dökülmesinde genetik faktörler çok önemli. Boyda da aynı şekilde mesela anne-baba kısa boyludur ama çocuk soyağacından birine çekip uzun boylu olabilir. Saç dökülmesi de bundan kaynaklı olabiliyor. İsa Can Hoca bize sebepleri ve kullanmamız gerekenleri anlatıyor “Fazla proteinden de saç dökülmesi olabilir. Kişi sert antrenman yapıyorsa ve yeteri kadar protein miktarı alamıyor ya da fazlasını alıyorsa bu aminoasitler saçlarına değil kaslarına gider. Besin olarak biyotin kullanılabilir, saç köklerini besler. Sağlıklı yağlar kullanılabilir saç köklerine. Yüksek antrenman yapıp katı diyet uygulanıyorsa ve saç dökülmesiyle karşılaşıyorsa saç köklerini yağlarla besleyebilir ya da besleyecek bir şampuan kullanabilir.

 

İleriki yaşlarda kemik ve kas erimesi için yapılması gerekenler

Sarkopeni hastalığı gibi kemik, kas erimesi problemleri olan kişiler için egzersiz yapmasını öneren Aksoy, gençliğinden itibaren egzersiz yapan birinde sarkopeni çok yüksek olmayacaktır diyor. Egzersiz ile onarım sürecini devam ettirip sarkopeni hastalığını minimuna indirmek mümkün olabiliyor. Günde 20-30 dakika yürümek bile bir egzersiz sayılır ve sarkopeniye daha geç yakalanmak ihtimalimizi yükseltir.

 

Protein kaç yaşından sonra kullanılır

Kafamıza göre bu tür takviyeleri kullanmamamız gerektiğini belirten spor antrenörü İsa Can Aksoy, “Eğer sigortanız varsa bütün hastaneler bunu ücretsiz şekilde ölçüyor. Bir dahiliye uzmanına giderek spor yaptığınızı ya da yorgunluğunuz olduğunu söylediğinizde size gereken testleri yapacak ve almanız gereken ek takviyeleri söyleyecektir. Ama bu işi uzmanından yani doktordan öğrenmek gerekir YouTube üzerinden konuşan kişilere fazla güvenmemek gerekiyor. Bende öneriler yapıyordum ama bunu kan tahliline bakarak söylüyordum” dedi.

 

Röportajımızın sonuna geldik. İsa Can hocamıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisine instagram.com/isacanaksoy adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı kalın, Sporcu Kalın…

Bir cevap yazın