Sporcu Beslenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Spor yapan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri de beslenme düzenidir. Hangi spor dalı olursa olsun, sağlıklı yaşam için sağlıklı ve düzenli bir beslenme biçimi oluşturmak gerekir. Bu yemek tarzlarıyla ilgili merak ettiklerimizi diyetisyene sorduk ve çok değerli bilgiler edindik. Sporcu diyetisyeni uzmanı Yağmur Sözeri SporcuKal ailesinin sorularını cevapladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu olan ayrıca Yeditepe Üniversitesi’nde yüksel lisansını tamamlayarak uzman diyetisyen olan Talya Yağmur Sözeri online danışmanlık yapmakta. Çocuk beslenmesi, zayıflama, sporcu beslenmesi konularında uzmanlaşan Yağmur Hanım bize bugün sorularımıza cevap bulmada yardımcı olacak.

 

Sporcular çok farklı besleniyor

Sporcuların kendi alanlarında belli protokolleri olduğundan bahseden Sözeri, sporcular için normal zayıflamak isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen bireylere göre çok farklı diye listeleri hazırladıklarından bahsetti.

Sporcuların branşına göre protein gramajı ayarladıklarını söyleyen diyetisyen Sözeri, sporcuların beslenme konusunda bilgilenmeleri gerektiğini ve her spor dalına göre değişen fazla protein alımı söz konusu olmakta tabii ki de bununda bir sınırı var dedi.

Protein ürünleri zararlı

Kas gelişimine ve beslenmeye yardımcı olan yan ürünlerin (protein tozları, bcaa, creatine) zararları olduğundan bahseden Sözeri “Bu ürünlerin ne anlama geldiğini bilmeden kullananlar çok fazla. Vücut geliştirmek için kullanmalıyız kafasıyla iş yapılmaz, ürünlerin içeriğindeki karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi değerlere çok dikkat etmek gerekiyor bu yüzden çok iyi bir diyetisyenden bununla ilgili yardım almaları gerekiyor. Aksi taktirde fazla protein sağlık sorunlarına da yol açabiliyor ve fazla kilo alımına da sebep olabiliyor çünkü proteinin fazlası vücutta yağ olarak depolanıyor” dedi. Bununla ilgili iyi eğitim ve uzman desteği alınması gerektiğini de belirtti.

“Karbonhidrat sadece makarnadan oluşmaz”

Karbonhidrat sporcularda günlük alınması gereken kalorinin %55-60 gibi oranını oluşturması gerekir. Karbonhidratın sadece makarnadan oluşmadığını söyleyen diyetisyenimiz sebzenin, meyvenin de karbonhidrat olduğunu söyleyerek belli yüzdeliklerde yenilmesi gerektiğini belirtti. Karbonhidrat alımının yanında proteine de çok önem vermemiz gerektiğini söyleyen Yağmur Hanım, genel olarak örüntünün çok önemli olduğunu yani tek başına protein ya da tek başına karbonhidrat alımının işe yaramadığını ama genel olarak makarna-pilav yemenin doğru olduğunu ve sporculara enerji sağlayan faktörün karbonhidrat olduğunu belirtti.

Protein kaslarımız için daha etkili olurken vücudumuza gereken enerjiyi karbonhidrattan almaktayız. Kaslarımızda proteini kullanabilmek için gereken enerjiyi bile karbonhidrat üzerinden temin ediyoruz.

 

Spor yapan kişiler beslenme düzenine dikkat eder

Spor ve sağlıklı yaşamın sürdürülebilir olması için önerilerde bulunan Yağmur Hanım, beslenme ve sporu bir arada götürerek yaşam kalitemizi ve sağlıklı yaşam formumuzu daha rahat koruyabileceğimizi anlatıyor. Yaptığımız sporu sağlıklı beslenme ile destekleyerek daha iyi sonuçlar elde edebileceğimizi söyleyen Sözeri, evde yoga yapsak bile bunun yanında sağlıklı beslenmemize dikkat etmemiz çok önemli diyor.

“Takviye ürünler kesinlikle kullanılmalı”

Sporcu beslenme uzmanı Yağmur Sözeri, takviye ürünler konusunda “Vitamin, enerji veren ürünler kesinlikle kullanılmalı ama kişiye özel olmalı. Biz öncelikle danışanlarımızın ölçümlerini yapıp, bireyi daha iyi tanıyarak kilosunu, boyunu, yaşını, vücut postürüne kadar ölçtükten ve kan tahlillerini yaptıktan sonra bu veriler ışığında sporda gerekli olan, fazladan alması gereken ürünleri ekliyoruz. Vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcu protein takviyesi kesinlikle almalı bunu net olarak söylüyoruz ama bir futbolcu protein takviyesi almak zorunda değil. Ergojenik dediğimiz besin destek ürünlerini kesinlikle öneriyorum ama dediğim gibi profesyonel bir yardım ile” dedi.

 

Yemeğin süresi önemli

Yemeklerin sadece süresinin değil çeşidinin de önemli olduğunu söylüyor uzman diyetisyen. Spordan önce ve sonra ne yenilmesi ne zaman yenilmesi gerekir kavramları çok önemli olduğuna değinerek spordan 1 saat öncesi yemek alımının bitmesi gerekiyor, kahve içilebilir sorun değil ve 1 saat önce yenilen yemeğin ana öğün değil ara öğün yani hafif besin olması gerektiğini söyledi. Ağır besin yenilirse sporda mutlaka onun sıkıntısı çekilir diyerek spordan hemen sonrada yemeğin yenilmesi gerektiğini aktardı. Spordan sonra kaslar yorulduğu için proteine ihtiyaç duyuyor ve bir yapım sürecine giriyor. Dengenin sağlanabilmesi için spordan sonra hemen protein alınması gerekiyor, karbonhidratta aynı şekilde protein gibi vakit kaybetmeden yenilmelidir.

Karbonhidrat, protein ve yağ örüntüsünün her öğünde mutlaka olmasını söyleyen Sözeri, tek başına pilav, makarnanın işe yaramadığını yanına kaliteli protein olarak adlandırılan yumurta, balık, et, tavuk gibi ürünlerin tüketilmesi ve ara öğünlerde süt ürünleri kullanılması gerektiğini belirtiyor. Sözeri, “Bu besinler doğru alındığında vücut enerjimizi ve performansımızı etkiliyor. Bu örüntülere dikkat etmeli, sebze meyve alımı unutulmamalı ve salata her öğünümüzde mutlaka olmalı. Ekmek de lif kaynağı olduğu için tüketilmeli (beyaz ekmek değil tam buğday, tahıllı vs.) bize çok büyük katkısı var” dedi

Beslenme biçimi her spor dalına göre değişir

Vücut geliştirme, basketbol, futbol, tenis birçok spor dalının farklı farklı beslenme türleri olduğunu belirten Sözeri, spordan spora kullandığımız enerji değişir ve bu da spora göre değişen beslenme biçimi demektir yoksa enerji sistemimizi toparlayamayız, evde yoga yapanla bir milli sporcunun diyeti bambaşka olmalı diye ekliyor.

 

Sporcuların beslenmesi ile sağlıklı olunamaz

Spor yapmadan sadece sporcuların beslenmesiyle bir kişinin sağlıklı olamayacağını söyleyen Yağmur Hanım, bunun sebebi olarak fazla proteinin vücutta yağa dönüşmesini gösteriyor. Ketojenik diyet, aralıklı oruç gibi diyetlerin günümüzde popüler olduğunu söyleyerek bunların doğru ve uzman yardımıyla yapılmadığında kötü sonuçlar doğuracağını aktarıyor. Sporcuların vücudunda yedikleri besinlerin doğru şekilde yakıldığını fakat spor yapmayan kişilerde fazla proteinli besin vücudu şaşırtacağı için yağ olarak depolamasını sağladığını belirtti.

Bir cevap yazın