Diyet Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kilo almak isteyenler, kilo vermek isteyenler, sabit kilosunu korumak isteyenler… Hepsinin ortak noktası diyet yapmalarının gerekmesi. Fakat hepsinin diyeti birbirinden farklı olmalı. Diyet yapacak olanlar öncelikle diyet kavramını iyi kavramaları gerekir. Bunun bilincinde olarak uygulamaları gerekmektedir. Diyet denilince akla ilk gelen kavram zayıflamadır. Peki nedir bu diyet? Neden yapılır? Bu soruların birlikte cevap arayalım.

Diyet Nedir?

Diyet bireylerin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi demek. “Diyet” kelimesi anlam olarak kullanılanın aksine beslenme düzeni demektir. Diyet menüsü diyet uzmanınız tarafından sizin sağlık verilerinize, yaşam koşullarınıza, sevdiğiniz yiyeceklere ve en önemlisi sürdürülebilirliğinize göre hazırlanmalıdır.

 

Diyet sadece kilo vermek için yapılmaz

Diyetin sadece kilo vermek için yapıldığına dair bir kanı var. İnsanlar bu yanlış algıya diyetisyenlerin yaptığı sosyal medya paylaşımlarından ötürü düşüyorlar. Diyet sadece kilo vermek için değil, kilo almak ve sabit kiloyu korumak içinde yapılır ayrıca sağlıklı yaşam içinde diyet listesine uyan bireyler var.

İnternetteki diyetlere uymayın

Diyetler kişiye özgü olmalı. İnternette görülen aralıklı oruç, su orucu, ketojenik diyet tarzı beslenmeler sadece bir profesyonel eşliğinde yapılmalı. Kişinin eliptik durumu, yaşı, boyu, cinsiyeti, besin ögesi yetersizlikleri gibi durumlar değerlendirip diyet oluşturulmalı. O tarz diyetler uzun süreli yapıldığında mikro ve makro besin ögesi yetersizleri görülebilir.

 

Diyet uzmanıyla daha çabuk sonuç

Diyette kesinlikle profesyonellerden yardım alınmalı diye bir şey söylemek yanlış olur. Kişinin herhangi bir hastalığı yok ise sağlıklı beslenerek diyet süreci geçirebilir. Fakat bu konu hakkında yeterince bilgisi yoksa ya da destek alması gerektiğine inanıyorsa uzman kişilerle görüşebilir. Diyetisyenler sizin kan ve fiziksel değerlerinizi ölçerek size özel diyet programları hazırlamakta.

Diyet yapan kişilerin kesinlikle kullanmaması gereken ürünler

Bu kişiden kişiye değişen bir şey. Şeker hastalığı olanların glisemik indeksi yüksek besinler tüketmemeli, tansiyonu olanların ise tuzlu salamura besinleri tercih etmemeleri gerekir. Ya da kısa sürede sonuç almak için internet üzerinden satılan zayıflama ürünlerini (çay,hap vs.) kesinlikle kullanmaması gerekir. Light ürünler yağı, şekeri ve kalorisi azaltılmış gıdalardır. Diğer gıdalardan tek farkı ise daha az kalori içermeleri. Light ürünleri dilediğiniz kadar tüketebileceğinizi düşünmeniz size fazla kalori olarak geri döner. Üstelik bu işlenmiş gıdalar kilo vermenize yardımcı olmadığı gibi sağlıksız beslenmenize neden olur. Bunun yerine işlenmemiş, doğal besinleri doğru ölçüde tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

 

Diyeti spor ve uyku ile desteklemek

Fiziksel aktivite olmazsa olmazlarımızdan. Bu süreçte beslenme ve spor ayrılmaz bir bütün. 1 saat spor yapın, 8 saat uyuyun, 15 saat diyet yapın. Spor yapıyorum diyet yapıyorum o zaman zayıflamalıyım diyorsanız ve zayıflayamıyorsanız, uykuyu es geçiyor olabilirsiniz. En usta sporcular uykunun iyileştirici yönünü iyi bildiğinden yeterince uyumaya çok önem veriyorlar. Özellikle en verimli uyku 22:00 – 02:00 arası olduğundan birçok profesyonel sporcu saat 22:00 da uykuya dalmış oluyor.

Besin takviyesi almak

Besin destek ürünleri, diyete ek olarak bir veya daha fazla besin maddesinin alınmasını sağlayan ürünlerdir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda kişinin vitamin, mineral eksiği var ise uzman doktor tarafından uygun görülen takviyeleri kullanabilirler. Eksiklik yok ise fazlasını yüklemeye gerek duyulmamalı.

 

Metabolizma hızlandırma yolları

Hepimizin metabolizma hızı farklı ama bu hızı artırmak mümkün. Düzenli egzersiz yapmak, bol bol su içmek ve yeterince uyumak bu hızı artırırken, beslenme şeklimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Araştırmalar, acı biber tüketiminin metabolizmayı yüzde 25 oranında artırdığını gösteriyor. Acı biberli yiyecekler yediğinizde terlemeniz normal. Bunun sebebi kan dolaşımı ve dolayısıyla metabolizma hızının artması. Bu da yağ yakımına ve terlemeye neden oluyor.

Aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle öğün aralarında acıktığınızda kendinizi tutmak yerine bir meyve, bir avuç ceviz, badem, leblebi ya da bir bardak ayran gibi seçeneklere yönelin.

Diyette kaçamak yapınca telafi etmek

Öncelikle diyet yaparken özellikle belli bir süre geçtikten sonra bazı kaçamakların normal olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Hiçbir programa başından sonuna bire bir uyamazsınız. Diyette kendimizi ödüllendirme amacıyla ya da akraba zoruyla yediğimiz kebap, baklava, pasta, hamur işi gibi yüksek kalorili yiyecekler 1 haftalık diyeti silip atabilir. “Çok yedim birkaç gün iyice azaltayım, hemen aldığım kiloları vereyim” diye düşünmeyin. Bu düşüncenin iki problemi beraberinde getireceğini unutmayın. Birincisi, eğer çok düşük kalori yemeye başlarsanız çok acıkacağınız için tekrar diyeti bozma ihtimaliniz kuvvetle muhtemeldir. İkincisi, metabolizmanızı düşük kalorili bir diyetle büyük bir kıtlığa sokarsınız ve sonrasında normal listenize dönseniz bile yeniden kilo aldığınızı görürsünüz.

Diyeti bozduğunuzda vücudunuzun tuttuğu ödemi atmak için günde 1 fincan adaçayı, 1 fincan da kekik çayı için. Günde 15-20 dakika süren bir aktivite planlayın. Bu aktivite yürüyüş olabileceği gibi evde dans ederek de enerji harcamanızı artırabilirsiniz. Bu süreçte tokluk hissinizi artırmak için kepek, çavdar yulaf türevi ekmek çeşitleri, bol su ve ana öğünlerde bol yeşil salata tüketebilirsiniz.

 

Sizlere diyeti kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım. Diyeti herkes uygulayabilir fakat önemli olan sürdürülebilir diyet olması. Herkese sağlıklı günler dilerim.
Sağlıklı kalın, Sporcu Kalın…

Bir cevap yazın