Tüp Mide Ameliyatını Deneyimleyen Birinden Dinledik

Tüp mide ameliyatı günümüzde çok konuşulan bir konu olmasının yanı sıra sıkça başvurulan cerrahi bir operasyondur. Kişilerin genelde ideal kilolarına inmek için başvurduğu bu yöntem Sleev Gastrektomi ismiylede anılır. Tüp mide ameliyatında başarı oranı son yıllarda yüksek olsa da kişilerin korkacağı örneklerde mevcut. Bizde bu yazımızda tüp mide operasyonu yaptırmış, bu süreci yaklaşık 2 yıldır deneyimleyen Ayça Aybüke Kurt ile merak edilen tüp mide sürecinden bahsettik.

 

 

Ayça Hanım Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik son sınıf öğrencisi. Aynı zamanda FOX TV de işaret dili çevirmenliği yapıyor. Tüp mide ameliyatını 9 Nisan 2019 tarihinde Haydarpaşa Hastanesi’nde olmuş. Sporcu Kal ailesiyle deneyimlerini paylaştı.

 

Ameliyat kararı verme aşaması

İlk başta her zaman daha sağlıklı yolları tercih ettiğini söyleyen Ayça Hanım, bir zaman sonra sağlık problemleri oluşmaya başlayınca artık kilo verememeye, daha çok kilo almaya başladığını ve sonrasında ameliyat olmaya karar verdiğini anlatıyor.

 

Ameliyata hazırlanma süreci

Tüp mide ameliyatı olmadan önce doktorunun diyet listesi verdiğini ve uygulamaya başladığını söyleyen Kurt, insanların çoğunun “zaten ben ameliyat olacağım” diyerek eski hayatındaki alışkanlıklarını bırakamadıklarını anlatıyor. Problemli bir süreç olduğundan bahseden Kurt, diyet listelerinin az karbonhidrat daha çok protein ve vitamin yoğunluklu olduğunu ve vücudun ameliyattan sonra vitamine ihtiyaç duyduğunu bu yüzden diyet listesine uyulması gerektiğini söyledi.

Kilolu insanların karaciğer yağlanma problemlerinin ameliyata etki edebildiğini anlatan Ayça Hanım, en doğru yolun diyet listelerine uyulması gerektiği, alkol kullanılmaması ve sigara bırakmanın bir zorunluluk olduğunu söylüyor.

 

Tüp mideli bireyin ilk günü

İlk üç hafta kadar katı hiçbir şeyin yenilemeyeceğini söyleyen Kurt, doktorunun ameliyattan sonra midesinin bir bebek midesi gibi olacağını söylediğinden bahsetti. Bebeklerin uzun süre süt ve su ile beslenmesini örnek gösteren Ayça’nın doktoru, ameliyat olan bireylerinde öyle beslenmesi gerektiğini söylemiş. İlk üç hafta sıktığı meyve sularını bile tekrar tülbent ile posasını iyice temizlediğini, kardeşinin de tüp mide ameliyatı olduğunu ama onun sürecinin biraz daha farklı geçtiğini, Ayça ilk 3 gün sadece su içerken kardeşinin sulandırılmış ayran içebildiğini söyledi.

İlk 3 günde aldığı sıvıları bile çok az miktarlarda tükettiğini söyleyen Ayça, midenin sızıntı yapabileceğini ve bunun büyük bir problem olduğunu, her şeyin ince ayrıntısına kadar dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Ameliyattan sonra ilk karşılaşma

Ameliyattan 9 ay sonra aynada kendini tanıyamadığını “Ben bu mu olmuşum?” şeklinde ifade eden Kurt, kendine inanamadığını aktarıyor. Uzun zamandır çok kilolu olduğunu, ergenliğinin çoğu arkadaşlarından daha kilolu, daha iri geçtiğini söylerken kendini o halde aynada görmenin çok şaşırttığını ifade ediyor. Ameliyattan uzun bir süre geçmesine rağmen hala aynaya bakınca eski halini göreceğini zanneden Ayça, bir süre daha böyle olacağını tahmin ediyor…

“Ameliyat sonrası pişmanlık yaşadım”

Ameliyat sonrası pişmanlık yaşadığını, bu pişmanlığın acıdan olduğunu, sosyal medyada ameliyat olan kişilerin bu durumu çok basite indirgediklerini söyledi. İçtiği suyun bile canını yaktığını, ilk 3 hafta sıvıyla beslenmenin kötü bir durum olduğunu ve genelde et yemediğini ama ameliyat yüzünden kemik suyu çorbası ile beslenmesi gerektiğini ve bu durumun onu çok zorladığını ifade ediyor. Şu an bir problemi kalmadığını ve ameliyatın keyfini çıkardığını ekledi.

Ayça eski hali

Tekrar kilo almak mümkün

Ameliyattan sonra hedefinin 69 kilo olduğunu ve 72 kiloya indiğinde pandeminin başladığını ve pandemi dönemine kadar yüksek tempoda çalıştığını, diyetini kontrol edebildiğini söyleyen Ayça, herkesin eve kapandığı dönemde vücudunun şaşırdığını ve kendisinin de çok fazla kalori içeren alışverişler yaptığını söylüyor. Ailecek bu problemi yaşayan Ayça, kısa bir süre içinde 76 kiloya çıktığını daha sonra 82 kilo olduğunu görünce tekrar diyetisyenine giderek sağlıklı bir diyet listesine geçiş yapmış. (Ketojenik diyet)

Ameliyattan sonra asitli içecekleri içmeyi tamamen bıraktığını söyleyen kurt, ayrıca cip bağımlılığı olduğunu ve 6-7 ay cips yiyemediğini şu anda ise yavaş yavaş tekrar yemeye başladığını anlatıyor.

Ayça yeni hali

Tüp mide ameliyatı psikolojiyi nasıl etkiler

Kendisinin kötü etkilendiğini ama şu an psikolojisinin iyi olduğunu ifade eden Ayça Aybüke Kurt, yaşadıkları hakkında “Çok sağlam bir psikolojiye sahip değildim, ameliyat beni daha çok yordu. Duygusal yeme bağımlılığım var, ameliyattan önce iki gün hiçbir şey yemezsem üçüncü gün Afrika’yı doyuracak kadar yiyebilirdim. Şu an kilo alanlara ilk başta psikoloğa gitmesini tavsiye ediyorum. Hızlı kilo alma sorunu ya hastalıktandır ya da duygusal yeme bozukluğundandır.  İnsanlar çok kolay şekilde 120 kilolara çıkamaz hele yüksek bir tempoda çalışıyorsa asla öyle bir şey olmaz. Benim dans geçmişim var ve o kadar tempoya rağmen sürekli kilo almaya devam ettim. Üniversite sınavı sürecinde daha büyük bir patlama yaşayarak hızlı kilo aldım. Ameliyattan önce duygusal yeme bozukluğum vardı ve insanlar ameliyattan sonra mideyle beraber her şeyin kesilip atıldığını zannediyor ama öyle bir şey de yok. Ben yemek yiyemediğim için hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum. Nişanlım bana sağlıklı oluyorsun yapma böyle derken ben hayır yemek istiyorum diyordum. O psikoloji beni çok zorlamıştı ve bir diğer zorlayan şey ise aynada hala eski 117 kilo halimi göreceğim sanmak. Bu problem yüzünden 1 ay boyunca yemek yemedim sadece yoğurtla beslendim ve sadece günde 2 kâse. Ameliyat olmayı düşünenlere ilk önerim bir psikoloğa görünmeleri ve bir yemek bağımlığı var mı onu öğrenmeleri. Hatta ameliyattan sonra mümkünse gitmeye devam etsinler, bu ameliyat sadece mideyi değil insan hayatını komple değiştiren bir şey.” dedi.

Röportajımızın sonuna geldik. Ayça Hanım’a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz ve mutlu bir hayat diliyoruz.

Tüp mide ameliyatının detaylarını bariatrik diyetisyenin ağzından dinlemek için buraya tıklayarak röportajımıza gidebilirsiniz.

Sağlıklı kalın, Sporcu Kalın…

Bir cevap yazın