Tüp Mide Ameliyatlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı günümüzde çok konuşulan bir konu olmasının yanı sıra sıkça başvurulan cerrahi bir operasyon. Kişilerin genelde ideal kilolarına inmek için başvurduğu bu yöntem Sleev Gastrektomi ismiylede anılır. Tüp mide ameliyatında başarı oranı son yıllarda oldukça yüksek. Bizde tüp mide ameliyatları ile ilgili bilinmesi gerekenleri bariatrik diyetisyen Meryem Güç ile konuştuk.

Meryem Güç 2013 Arel Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Denizli’de özel bir hastanede bariatrik cerrahi hastalarını yani obezite ve diyabet cerrahisi geçiren hastaları takip ediyor.

 

Metabolizma rahatsızlıkları ve yancı hastalığı olanlar için diyet

Diyetisyen Meryem Güç, metabolizma ve yancı hastalıkları olup kilo veriminde zorluk çeken hastaların diyet ile bu hastalıklarla başa çıkabileceklerini söylüyor. Bu bireyler için diyet sürecinin zor ve irade gerektiren süreç olduğunu belirten Güç, yemek yedikçe midenin büyüdüğünü, ameliyat olmadan küçülmediğini ve midenin açlık hormonları ile çevredeki uyaranlara yani sosyal yiyiciliğe dikkat edip iradeyi sağlam tutarlarsa, diyet ile başarılı sonuçlar alabileceklerini aktardı. Diyetle 60-70 kilo verdirdiği danışanları olduğunu söyleyen Meryem Hanım, kilo verememeye devam edilirse cerrahi işlem yapılabileceğini ifade etti.

 

Diyet ile kilo vermek tüp mide ile kilo vermek arasındaki farklar

Kilo vermeyi diyet ile başaramayan insanlar tüp mide, mide balonu gibi ameliyatlar olabiliyor. Bu yöntemlerin sağlıklı olduğundan fakat anestezi riskinden dolayı diyeti tercih etmelerini tavsiye eden Meryem Hanım kilo vermeyi başaramayanlar için bu ameliyatları düşünmelerini sağlayabiliriz diyor. 7 yıldır bu işi yaptığını söyleyen diyetisyenimiz herhangi bir problem yaşamadıklarını, yöntemlerin güvenli olduğundan ve hastaları çok iyi takip ettiklerinden bahsediyor.

 

Tüp mideli bireylerin ilk aylarında dikkat etmesi gerekenler

Diyetisyen Meryem Güç, tüp mide ameliyatı olan bireyler için sistemini şu şekilde anlatıyor “İlk 10 gün sadece sıvı ile besleniyorlar sıvıdan kastım komposto suları, tanesiz çorbalar, süt, yoğurt, ayran ve kefir gibi. 3. Hafta bebek maması kıvamında besinlere geçiyoruz, sebzeli püre, patates püresi gibi.  Dört ve beşinci haftadan sonra normal besinlere geçiyoruz ama hiçbir zaman Ameliyat öncesi yedikleri kadar yemek yiyemiyorlar. Çünkü biz 2 litre olan mide kapasitesini 150cc’ye kadar düşürüyoruz. Yani bir çay bardağı kadar bir şeyler yiyebiliyor bizim hastalarımız. Önceden 9-10 tane köfteyi çok rahat yerken ameliyat sonrası bir buçuk Köfteyi ancak bitirebiliyorlar.”

Uzun dönemde bazı kuralları olduğundan bahseden Meryem Güç, “Mesela bizim altın kural dediğimiz 30 dakika kuralı var yemeklerle beraber sıvı alımı olmuyor mesela yemek yedikten 30 dakika sonra su içilebilir aynı şekilde su içtikten 30 dakika sonra yemek yenilebilir. Bizim kültürümüzde kahvaltı ile çay olayı vardır mesela biz bunu istemiyoruz. Onun dışında bir öğün en az 20-25 dakika sürmeli ve bir lokma en az 15-20 defa çiğnenmeli. Bu kuralları her hastaya ezberletiyoruz” dedi.

 

Tüp mideli bireylerin yasaklı gıdaları

Tüp mide ameliyatından sonra bireylerin yememesi veya içmemesi gereken gıdaların olduğunu sorduk. Meryem Hanım “Elbette var. En başta gazlı içecekler alkollü içecekleri yasaklıyoruz fakat bunlara çok uyulmuyor. Ameliyat öncesi kilo almasını sağlayan bazı gıdalar var şeker ve şekerli gıdalar pastalar, börekler biz bunları yasaklıyoruz hayatı boyunca. Çünkü bu gıdalar hayatımızda olduğu sürece kilo olarak geri dönecek. Ameliyat bir sihirli değnek değil biz sadece kilo verimine yardımcı oluyoruz ama ameliyat hayat boyunca etkinliğini sürdürmüyor bir buçuk yıl sonra ameliyatın etkileri geçmeye başlıyor ve bireyler eski yeme alışkanlıklarına geri dönerlerse artı kilo olarak geri dönüyor” dedi.

“Balayı dediğimiz bir tabir var ilk 6 ay metabolizmamız hızlı çalıştığı için kilo verimi hızlı oluyor, 6 ay sonra artık yemediğimiz için metabolizma yavaşlamaya başlıyor ve kilo verimi de dolayısıyla yavaşlıyor. O yüzden ilk 6 ay karbonhidratı ürünleri ben asla vermiyorum pilav-makarna gibi ama karbonhidrat sadece pilav makarna da yok. Süt ve yoğurdun içinde de var proteinlerle zengin besinlere fazla karışmıyorum ama ekmek, pilav, makarna bunlardan uzak tutuyorum hastalarımı ilk 6 ay boyunca” diye ekledi.

 

Hızlı kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler

Hızlı kilo veren ve ameliyat olan bireyler için önerilerde bulunan diyetisyen, “İlk önce su tüketimine çok dikkat etmelerini öneriyorum çünkü artık kocaman bardak su içemeyeceklerine göre 2-2,5 litre su içmeleri onlar için de geçerli. Sağlıklı olan, ameliyat olmayan bir insan içinde 2-2,5 litre su içmesini istiyoruz ameliyat olan hasta da iki buçuk litre su içsin istiyoruz. Dolayısıyla su içimine dikkat etmeyen hastalarda ilerleyen zamanlarda böbreklerle ilgili problemler ortaya çıkabiliyor. Yeterli protein almazlarsa kas kırıkları görülebiliyor o yüzden ilk ay whey protein, protein tozları öneriyorum, Multivitaminler de aynı şekilde öneriyorum. Multivitamin ve protein tozunu ömür boyu kullanmak zorunda değiller genellikle 6. haftadan sonra bıraktırıyorum” dedi.

 

Tüp mideli bireylerin alması gereken besinler

Tüp mide ameliyatı olmuş bireyler için besin önerilerinde bulunan Güç, “En kaliteli protein yumurtada var. Peynir, yoğurdumuz, kefirimiz, süt, kuru baklagiller, sebzeler meyveler bunları içeren bir beslenme planı hazırlamaya çalışıyoruz.
Genelde alkolü yasaklamaya çalışıyoruz ama bu pek mümkün olmuyor pratikte. Vücut alkolü besin olarak tanımıyor ve direkt yağ olarak vücudumuza geliyor. Tamamen yasaklayamadığımız için en azından bir yıl alkol içmemelerini istiyoruz.   Sigara konusunda çok hassas davranıyoruz anestezi verdiğimiz için ameliyattan 2 hafta önce akciğerlerin genişlemesi için sigara bırakmalarını istiyoruz, ameliyattan sonra 2 ay sigara içmemelerini istiyoruz” diyor.

 

Ameliyat sonrası hazımsızlık problemi yaşayanlar

Ameliyattan sonrası hazımsızlık problemi yaşayan kişiler için Meryem Hanım “Hazımsızlık şu şekilde yaşanır ya gereğinden fazla yemek yemişizdir ya da çok hızlı yemek yemişizdir. Kişiler midesini çok iyi tanımalı mesela ne kadar yemek alabilir her besinden ne kadar yiyebilir biz bunları öğretiyoruz. Ameliyattan önce patron bizdik ameliyattan sonra patron mide oluyor. Mideyi zorlamanın bir anlamı yok ileriki dönemlerde bu hazımsızlık yapabilir. Kişinin midesini tanıması gerekiyor. Herkese aynı ameliyatı yapıyoruz fakat bir kişi 1 köfte yiyebiliyorken diğer kişi 2 köfte yiyebiliyor. Bu tamamen kişinin kendisini tanıması ile alakalı. O yüzden biz küçük küçük başlıyoruz porsiyonları yavaş yavaş artıra artıra o noktayı buluyoruz.” dedi.

 

B12 ve D vitamini eksikliğini tamamlama

D vitamini besinlerle tamamlama ihtimalimiz çok çok düşük. Çünkü artık maalesef ki yemiş olduğumuz besinlerde yapılar değişti. Eskisi kadar besinlerden vitamin alamıyoruz. Bu yüzden D vitaminini dışarıdan alıyoruz B12 için de en fazla kırmızı ette var karaciğerde var. Bunları tüketmeye çalışalım ama B12 siz ne kadar alırsanız alın eğer ince bağırsakta bir bozukluk var ise almış olduğunuz vitaminin bir önemi kalmıyor. Önemli olan emilimi düzenlemek.

Bu vitaminleri kapsül olarak alınabileceğini söyleyen Güç, önemli olan doğru ve güvenilir markayı kullanmak ve vitaminleri hayatları boyunca kullanmayacaklar biz sadece bu değerler eksik olduğunda veriyoruz yoksa tüp mide ameliyatı olduktan sonra ömür boyu D vitamini kullanma diye bir şey olmadığını söyledi.

Türkiye bakıldığında güneş alan bir ülke ama güneşin ışınlarını doğru açılardan almıyoruz. O yüzden D vitamini senteze olmuyor bedenimizde. Türkiye’nin %90 oranında D vitamini eksikliği var ve bu D vitamini dışarıdan almalıyız.

 

Sarkma olan kişilerde kolajen kullanımı ve spor

Hızlı kilo verimiyle birlikte vücutta meydana gelen sarkmalar için spor mu daha etkilidir yoksa kolajen mi kullanmalılar sorumuzu ikisini de yapmalılar olarak cevaplayan Meryem Güç, “Herkeste sarkma olmuyor sarkma olanlar bağ dokusu bozuk kişilerdir veya yaş almış kişilerde oluyor genellikle. Genç bireylerde sarkma çok fazla yaşamıyoruz çünkü sporla hemen destekliyoruz ikinci haftadan sonra. Minimum sarkmalar, çatlaklar oluyor ama  50 yaşında bir birey ile 20 yaşında biri arasında mutlaka fark oluyor. Kolajen ve sporla desteklemeye çalışıyoruz. Ameliyat olduk ama beslenmemize ve fiziksel aktiviteye de dikkat etmeliyiz” diyor.

 

Saç dökülmesi, deri kuruluğu ve tırnak kırılması yaşayan kişilerin yapması gerekenler

Biz bunları genelde yaşıyoruz, özellikle saç dökülmesini çok çok yaşıyoruz. Bunların altında yatan sebep eskisi kadar besin alamaması oluyor. Bu problemleri supplement olarak biyotin veya çinko verdiğimiz zaman çözüyoruz ama genel olarak hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor diye soracak olursanız; ceviz, balık, badem, yeşil yapraklı sebzeler. Sebzeler de çok fazla sıkıntı çıkmayabiliyor ama yemesini istediğimiz şeyler yağlı tohumlar. Dolayısıyla kalorili şeyler. Bazen o çinkoyu alabilmek için bir avuç dolusu ceviz yemesi gerekebiliyor hastanın ki bu mümkün olmayacağı için çünkü bunları ekstra kalori olarak hastaya geri döner ve kilo alması durabilir. Genelde bu şikayetle gelen hastaları supplement vererek desteklemeye çalışıyoruz.

 

Röportajımızın sonuna geldik. Tüp mide ameliyatı düşünen ve olmuş bireyler için yararlı bir kaynak olduğuna inanıyoruz. Katkıları için Meryem Güç hanımefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüp mide ameliyatını yaşayan birinin ağzından dinlemek için buraya tıklayarak röportajımıza gidebilirsiniz.

Sağlıklı kalın, Sporcu Kalın…

One Reply to “Tüp Mide Ameliyatlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler”

  1. […] Gayet güzel bilgiler cok tesekkürlerr […]

Bir cevap yazın