Boksör Olmanın Yollarını Boks Antrenörü Anlattı

 

Boks yumruk atmakla tasvir edilecek bir spor değildir, herkesi dövmek için başlanmaz. Tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalı olan boksta, strateji ve dayanıklılığın ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de boksa ne kadar değer veriliyor ve boksör olma yolları nelerdir gibi merak edilen soruları eski boksör ve şu an boks antrenörlüğü yapan Taha Çimen’e sorduk.

Taha Çimen eski boksör, şu an da boks antrenörlüğü ve vücut geliştirme hocalığı yapıyor. 2006-2016 yılları arasında müsabık olan yani boks maçlarına çıkan Taha Çimen, 2016 yılından beri spor ve boks antrenörlüğü yapmakta. Bizde 15 yıllık deneyimlerinden bahsedecek.

 

“Boksla yolum ilkokulda kesişti”

Boksa ilkokulda, üniversiteler arası dünya şampiyonu olan beden öğretmeni İbrahim Aydoğan sayesinde başladığını söyleyen Çimen, ilk başta kilolu bir çocuk olduğu için hocasının teşviki ile kilo vermek için bu spora başladığını ve daha sonra profesyonelliğe taşıdığını söylüyor.

 

Boksta kilonun önemi yok

Boksör olmak için iyi bir fiziğe sahip olması gerektiğini düşünenler için boks antrenörü Taha Çimen “Boks sıkletlere ayrılır, boksta çok kilolu olmanın ya da çok zayıf olmanın bir önemi yok. Boks hem sabır işi hem de çok güzel bir kardiyo antrenmanı sağlıyor insan vücuduna. Bu yüzden her vücut tipi başlayabilir önemli olan bunu sürdürmek. Hedefimizin ne olduğu ne derece yapmak istediğimiz önemli olan. Her vücut tipindeki herkes spor yapabilir” dedi.

Boks ile ilgili deneyimler

Boksa başladığında edindiği olumlu ve olumsuz deneyimleri anlatan Çimen, ekip ruhunu öğrendiğini ve bunu boksta grup derslerine başlayarak sağladığını, sadece boksun değil spor yapmanın insana verdiği disiplini kazandığını ve boksun sağladığı inanılmaz bir kondisyon, zindelik, çeviklik avantajlarını söylüyor. Kendisinin bu avantajlardan çok memnun kaldığını ve herkesin memnun kalacağına inandığını söyleyen boks antrenörü, insanın self defence (kendini korumayı) öğrenmesinin de önemli olduğunu vurguluyor.

Olumsuz taraflarından da bahseden Çimen, boksun verdiği özgüven ile bazı kişilerin egosunun yükseldiğini ve bunun yanlış bir durum olduğunu, boksun sadece ringde ve antrenmanlarda kullanılması gerektiğini anlatıyor.  Ekstra olarak da kişilerin yüzüne aldığı darbeler ile burunda kırık, kaşta yarılma, dişlerde ve çenede sorun, el parmaklarında kırılma gibi problemler yaşayabileceğini ama ekipman kalitesi ve kişinin kendisini iyi eğitebilmesi ile bu problemlerden o kadar az zarar görebileceğini anlatıyor.

 

“Doktorum bana sağlık raporu vermiyor”

4 yıldır müsabık olmadığını (maçlara çıkmadığını) söyleyen Taha Çimen burnunun kırık olduğunu ve bu yüzden doktorunun sağlık raporu vermediğini, bu sebeple lisansını onaylatamadığını söyledi. Ameliyat olması gerektiğini, doktorunun maçta burnunun bir darbe ile daha kötü hale gelebileceğini söyleyen Çimen ameliyat olmadığını ve şu an sadece eğitim verdiğini aktardı.

“Sayısız maça çıktım”

Boks Antrenörü Taha Çimen, çocukluğundan beri maçlara çıktığını, sayısız maç yaptığını, sadece İstanbul ve Türkiye şampiyonası değil birçok teşvik maçları ve gösteri maçlarında yer aldığını, bu maçların sayısını bilmediğini söyledi. 2012 yılında yıldızlar kategorisinde 84 kiloda Türkiye şampiyonu olan Çimen, ekstra olarak Türkiye ve İstanbul’da dereceleri olduğunu ve boksu ilkokul 5. Sınıftan beri yaklaşık 15 yıldır yaptığını söylüyor. İş ve okul hayatı sebebiyle bırakma dönemleri olduğunu fakat 15 yıldır bu sektörün içinde olduğunu anlattı.

 

Boks maçlarında strateji

Boks federasyonunun belirlediği maçların ortalama 3 round sürdüğünü söyleyen Çimen “Benim boyum 1.91 kilomda boyumun verdiği oranla yüksek. Genelde ağır sıklet dövüştüm hep 91+ çıktım maçlara. Boyumun uzun olması hem avantaj hem de dezavantaj çünkü rakip ilk olarak yüzüne davranmıyor, karaciğerlerine davranarak gardını düşürmeye çalışıyor. Gardını düşürdükten sonra yüzüne vurmaya başlıyor, benim avantajım ben hep açık gard dövüştüm rakibim ilk gardımı düşürüp yüzüme yumruk atmaya çalıştığı zaman ya da direk çıkardığı ve benim de direk çıkardığım da benim kolum daha uzun gelip yumruğum daha isabetli olabiliyordu. Bundan ötürü hep açık gard dövüştüm. Soğukkanlı olmak çok önemli çünkü stres yapmayacaksın, öfkelenmeyeceksin. Benim altın kuralım maçta karşındaki rakibi dövmüyorsun, dayak yemek diye bir şey yoktur ya kazanırsın ya kaybedersin bu yüzden öfkene hâkim olman gerekiyor. Eğer stres yaparsan, öfkelenirsen açık verirsin, karşında bir boksör olduğunu unutmaman gerekiyor. Ben stres yaptığım maçların hepsini kaybettim” dedi.

Boksör olmak isteyenlere tavsiyeler

Sıfırdan başlayıp profesyonel bir boksör olmak isteyenler için konuşan Çimen, ilk başta bir sponsor bulunması gerektiğini ve sponsor olmadan çok zor olduğunu söylüyor. Türkiye’de bu dala çok yatırım yapılmadığını, şehir dışı veya Avrupa maçlarına çıkmak isteyenlerin hatta daha da ilerletip Avrupa şampiyonluğuna gitmek isteyenlerin federasyondan bir yere kadar destek aldığını ve kesinlikle bir sponsor bulması gerektiğini öneriyor.

Boks bir sabır işidir diyen Taha Çimen, 15 yıldır bu sektörde olmasına rağmen kendisine tam bir profesyonel diyemediğini ve her gün yeni şeyler öğrenip kendini geliştirdiğini ve insan vücudunun bir sınırı olmadığını sabretmenin en önemli kural olduğunu aktarıyor.

 

Maçlarda motive olmak

İlk maçlara çıktığı zamanlar zorlandığını hatta bir daha çıkmayı istemediğini söyleyen Çimen, çocukluğun verdiği etkiyle boksun zorladığını daha sonraları ise ‘ringin tozunu yutma’ tabiriyle kazansanız da kaybetseniz de o ringe alışıyorsunuz ve sizi bağımlı hale getiriyor diyor. Motivasyonunun, dünyevi sıkıntılardan kendini bir şekilde arındırarak, aile veya arkadaşlarla ilgili sıkıntıların unutması gerektiğini eğer kafası doluyken ringe çıkarsa kaybettiğini söylüyor. Maçlardan önce son haftasını kendini her şeyden arındırıp sadece bir şekilde antrenmana verip, minimum seviyede stresle maçlara çıkmaya çalıştığını ve meditasyon tarzı şeyler yapmadığını söyledi.

Boksör olmanın zorlukları

Boksör olmanın en büyük zorluğu olarak çok darbe alındığını gösteren eski boksör “Sadece maça çıkınca darbe almıyorsun, o maça hazırlanırken kulübündeki arkadaşlarınla maç halindesin ve bu kişiyi fiziksel olarak aşırı derecede yoruyor. Benim birkaç defa burnum kırıldı, parmaklarım kırıldı. Bunlar zor süreçler, burnundaki kıkırdağı aldırman gerekiyor ve korkuyorsun ya da önüne engel çıkıyor aldıramıyorsun, 18 yaşından küçüksen tam kesin görmüyorlar. Hastane süreçleri ve o kırıklar beni baya zorlamıştı açıkçası” dedi.

 

Türkiye’de boksa gerekli değer verilmiyor

Türkiye’de boks ile ilgilenen kişilerin belirli bir yere gelmesi için parası olması gerektiğini savunan Taha Bey, belirli bir yere kadar çıkılabilir fakat ondan sonrasında işin içine maddiyat giriyor, gerekli antrenmanları sağlayamayıp, gerekli ekipmanlarla antrenman yapılamayabiliyor ve bazı kulüplere de üye olmak gerektiğini söylüyor. Bunların sürecin zor kısımları olduğunu aktarırken bu yüzden boksun önünün kesildiğini ve yatırım yapılmadığını aktarıyor.

Şu an kendisinin boks müsabakalarına çıkmadığı için aşırı derecede antrenman yapmadığını aktarırken, maçlara çıktığı zamanlar haftanın 5-6 gününü antrenmanla geçirdiğini söylüyor. Kondisyon antrenmanları, sparring antrenmanları, gölge boksu gibi birçok kendini geliştirdiği antrenman türünün olduğunu belirtiyor. Genelde aynı şeylerin yapıldığını ama şiddeti ve seviyesinin değiştiğini anlatan Taha Çimen, şu an için kişiye özel ders verdiğini ve maça çıkmak için değil daha çok kardiyo ve zayıflama üzerine boks yapan öğrencilerinin olduğunu söylüyor.

 

Bizimle röportaj yapıp vakit ayırdığı ve aktardığı değerli bilgiler için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Yeni başlayanlar ve ilerlemek isteyenler için güzel bir kaynak olacak bu röportajımızın sonuna geldik. Siz değerli okurlarımıza sağlıklı günler dileriz.

Sağlıklı kalın Sporcu Kalın.

One Reply to “Boksör Olmanın Yollarını Boks Antrenörü Anlattı”

  1. anonim sporcu says: Cevapla

    HARİKAAAAAAAAAAAA BU HOCAYA NERDEN ULAŞABİLİRİM ACABA

Bir cevap yazın